VIX, volatilita a implikovaná volatilita
Publikováno: 02.04.2024 09:41:41Co je to pojem volatility?
Volatilita představuje míru kolísání ceny akcie nebo jiného finančního nástroje za určité časové období. Její hodnota se obvykle určuje na základě směrodatné odchylky cenových změn. U akcií, které jsou považovány za stabilní - například akcie Coca-Cola je volatilita relativně nízká. Změny cen těchto akcií jsou minimální a jejich hodnota je relativně stabilní. Naproti tomu akcie společnosti Tesla, která se zabývá výrobou elektromobilů, vykazují výrazně dynamičtější cenové pohyby. Je zřejmé, že volatilita akcií Tesla je vyšší než volatilita akcií Coca-Cola.
Volatilitu akcie nebo indexu lze vyjádřit v ročních procentech. Než se budeme volatilitou zabývat podrobněji, je důležité pochopit, jak bychom měli volatilitu v procentech interpretovat.
Pro účely investorů do opcí je zásadní rozlišovat mezi dvěma typy volatility - historickou volatilitou a očekávanou volatilitou.
Historická volatilita se týká kolísání ceny finančního nástroje na základě jeho minulé výkonnosti, zatímco očekávaná volatilita představuje budoucí volatilitu nástroje, jak ji předpovídá trh na základě ocenění jeho derivátů (zejména opcí).
Pokud má podkladové aktivum očekávanou volatilitu 24 %, znamená to, že trh předpokládá roční volatilitu tohoto aktiva ve výši 24 %. Pro přepočet volatility na denní bázi je třeba očekávanou volatilitu vydělit 16, což odpovídá druhé odmocnině počtu obchodních dnů v roce.
Většina modelů pro opce předpokládá 252 obchodních dnů v roce. Pro zjednodušení používáme mírně nadsazenou hodnotu, abychom se vyhnuli komplikacím při zaokrouhlování. Takže očekávaná volatilita 24 % na roční bázi odpovídá denní volatilitě 1,5 % (= 24 % / 16). Pokud by očekávaná volatilita činila 48 %, denní volatilita by byla 3 %. Vyšší volatilita znamená větší kolísání ceny. Nyní se blíže podíváme na oba typy volatility.
Historická volatilita
Historická volatilita se týká skutečných cenových pohybů akcie nebo indexu v minulosti. Vypočítává se na základě směrodatných odchylek denních výsledků za 30denní období. Historická volatilita tak ukazuje, jak se ceny vyvíjely v minulosti.
V klidných obdobích, kdy jsou denní pohyby na trhu minimální, volatilita klesá. Mezi volatilitou a směrem trhu existuje negativní korelace. V obdobích klesajících trhů je volatilita vyšší než v obdobích rostoucích trhů.
Porozumění implikované volatilitě
Implikovaná volatilita nabízí pohled na očekávání trhu ohledně budoucích cen akcií nebo indexů a vychází z aktuální nabídky a poptávky po opcích, čímž odráží předpovědi tržního sentimentu. Na rozdíl od zpětně orientované historické volatility se implikovaná volatilita neustále mění a upravuje v reakci na změny nabídky a poptávky na opčním trhu. Například silná poptávka po prodejních opcích může signalizovat zvýšení implikované volatility a růst cen těchto opcí. Vnější faktory, jako jsou ekonomické zprávy nebo neočekávané události, mohou pravidelně způsobovat její růst nebo pokles.
Změny implikované a historické volatility mají podobný vliv na pohyb cen. V dobách finanční nejistoty, pokud trhy klesají, implikovaná volatilita a ceny opcí obvykle rostou. Naopak, když se trhy stabilizují a důvěra investorů se vrátí, implikovaná volatilita klesá, což vede k nižším cenám opcí. Tento mechanismus funguje stejným způsobem jako při hodnocení historické volatility a odráží se v parametru vega, který ukazuje, jak změny volatility ovlivňují cenu opce.
Dynamiku trhu ilustrují dva scénáře:
* V případě, že investor koupí "put" opci s očekáváním, že cena podkladového aktiva klesne, dvojí působení tržních sil zvyšuje cenu této opce. Zaprvé záporná delta zvýší hodnotu opce a zadruhé rostoucí volatilita způsobená poklesem trhů dále zvýší cenu opce v důsledku rostoucí vegetace.
* Při nákupu "call" opce v očekávání rostoucího akciového trhu může cena opce vzrůst v důsledku kladné delty. Pokud však trh roste a volatilita klesá, vega opce klesne, což může mít negativní vliv na její cenu.
Index VIX, známý jako "index strachu", odráží očekávání trhu ohledně volatility indexu S&P 500. V případě, že se volatilita nezmění, může být opce prodána za nižší cenu. Byl zaveden v roce 1993 burzou Chicago Board Options Exchange (CBOE) a poskytuje míru očekávané volatility na základě údajů o cenách opcí na index S&P 500. V roce 2004 začala CBOE obchodovat s futures kontrakty na VIX a v roce 2006 přidala opce. Dnes je VIX aktivně obchodovaným nástrojem, který investoři používají k zajištění nebo spekulaci na budoucí volatilitu trhu. Jeho průměrná hodnota se v posledních 15 letech pohybovala kolem 20 bodů, ale během finanční krize a pádu investiční banky Lehman Brothers jeho hodnota vystřelila na historická maxima.
Dokumenty ke stažení
K&L Rock zároveň prohlašuje, že neodpovídá za přímou i nepřímou škodu vzniklou v důsledku obchodování na kapitálových trzích všeobecně a příspěvky v diskusích vyjadřující názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je tím pádem považovat za jeho názory.